Header image  
...Saanen Keçileri...  
line decor
  
line decor
 
 
 
 
 


 .

www . charollais . net

CHAROLLAIS KOYUNLARI

CHAROLLAİS KOYUNUNU YETİŞTİRMEYE BAŞLADIK DER DEMEZ BAZILARINDA CHAROLLAİS KOYUNU TÜREDİ ALDANMAYIN. BİZİMDE ELİMZİDE 70 ADET CHAROLLAİS KOYUN KUZU VE KOÇ VARDIR BUNLARDAN SADEC 40 ADEDİ SAFTIR YURTDIŞINDAN GELENLER YAŞAMGÜCÜ YOKTUR EN FAZLA YAŞAYANI ELİMİZDE 7 AY YAŞAMIŞTIR. DİĞERLERİNDENDE SADCE KUZU ALMAYA ÇALIŞTIK.FAKAT BUNLARDAN DOĞAN YAVRULARIN YAŞAM GÜCÜNDE YERLİ HAVANLARIMIZLA HİÇBİRFARK YOKTUR. BUNLARIDAN ELDE ETMENİN BİR DİĞER YOLU İSE EGE-VET İSİMLİ FİRMADAN SPERMA ALABİLRİSİNİZ FAKAT KOYUNDA SUNNİ TOHUMLAMA ÇOK ÇOK ZORDUR BUNU UNUTMAYIN.

SIKSIK SORULAN SORULARDA KOYUN KUZU KOÇ İSTENMEKTEDİR. ELİMİZDEKİ KOYUN ADEDİ 80 DİR BİZDE ÇOĞALTMAK İSTİYORUZ ANCAK BİZİMLE BERABER HALKIMIZINDA ET KALİTESİNİ YÜKSELTMESİNİ İSTİYORUZ BUNDAN DOLAYI CHAROLLAİS OLMAK ÜZERE KUZULAR1000 OLARAK SATIŞIMIZ ANCAK ARALIK AYINDA DOĞUMLARIMIZIN BAŞLAMASI İLE OLACAKTIR FİYAT SADECE SATILIK OLAN KUZULARDAKİ FİYATTTIR FİYAT ÇOK PAHALI DİYORSANIZ ÜLKEMİZDE DOĞMUŞ VEYA EN AZ 1 YIL YAŞAMIŞ OLAN SAF CHAROLLAİS E ÇOK VEREBİLİRİZ. SATIŞIMIZDAKİ KUZULAR ERKEK VEYA DİŞİ MİN 2 YAŞINDA 100KG OLMA GARANTİLİ SATILMAKTADIR. DEDİĞİMİZ KİLOYA GELMEYEN KUZUMUZU AYNI FİYATA GERİYE ALMA TAAHHÜDÜ VERİYORUZ

SAYGILAR

Tarihçesi

Irkın orijini Fransa’nın ünlü Charolais sığırlarının yetiştirildiği bölge olan Saone et Loire’dır. Irk 19. yüzyılda yerli ırkların İngiliz Dishley Leicesterile melezlenmesi ile geliştirilmiştir. O zamandan beri sürü saf olarak koyun ve sığırı ile ünlü bölgede saf yetiştirildi. Irk ilk defa 1976 yılında İngiltere’ye ithal edildi ve aynı zamanda pek çok Avrupa ülkesi, Çin ve Afrika, Kanda ve Amerika Birleşik Devletlerine de götürülmüştür. Ülkemizde gerek kaçak yollarla edinilen damızlıklar gerekse dondurulmuş sperma ile gerek latraskopik gerekse de vajinal yöntemle uygulamalarla çoğaltılmaya çalışılmıştır.

ÖZELLİKLERİ
.Tamamen kuyruksuz olması ile ülkemizde tektir.(Kuyruksuz doğmamaktadır.)
.180 KG canlı ağırlığa ulaşmaları
. Etinde sinir oranı en düşük koyun cinsi olması(dananın sırt eti gibi)
. Etinde en düşük yağ oranı ile tek olması
. Etteki kolesterol oranı en düşük koyun cinsi olması
. 120. gün canlı ağırlık 55-70kg olması
. Tek doğan erkeklerde günlük artışın 680gr a kadar yükselmesi
. Karkastaki görüntüsünde arka but benzersiz olması
. Bakım kolaylığı ile buğday samanının en irisiyle dahi beslenme
. 6 ayda bir çiftleşme kızgınlık döneminin 10 ay olması
. Doğan kuzularda 4.5 aylıkken ergenliğe ulaşması
. Ergin koyunların aralık ayındaki kuzu verimi ortalama % 210-240’tır. Bu oran Şubat’da %280-290’ye yükselir. Kuzular 5 aylık yaşta koça gelmekte ve kuzu verimleri %130 üzerindedir.

.Laktasyondaki süt miktarı 70 litre

Ortalama Doğum Ağırlığı

0 - 60  gün arası ortalama günlük canlı ağırlık kazancı

Erkek Kuzular

Tek

6.0 kg

700 g / gün

İkiz

4.8 kg

480 g / gün

Dişi Kuzular

Tek

5.3 kg

430 g / gün

İkiz

4.8 kg

400 g / gün

Çoğuz

3.5 kg

340 g / gün

Ergin Ağırlıklar

 Koçlar: 100 - 180 kg

Koyunlar: 100-120 kg

 

Charollais genotipi koyunlarda kızgınlık oranı ortalama %98.0, doğum oranı %86, kısırlık oranını %13.3, tek doğum oranı %22.3, ikiz doğum oranı %87.1 dir.

1-2-3-4-5 yaşında koyunların gebelik süresi erkek kuzularda 144.2 gün dişi kuzularda ise 146 gündür

6 ve yukarısı yaşlardaki koyunlarda erkek kuzularda 148 gün dişi kuzularda ise 151 gün olarak belirlenmiştir

Bu oranlar ikiz , çoğul ve erkek olması ile her bir özellikte 1-2 gün daha kısalır

SATIŞ İÇİN LÜTFEN TELEFONLA BİLGİ ALINIZ

05322857659

BİZE SORACAK OLURSANIZ

SAANENMİ YOKSA CHAROLLAİS Mİ DİYE

E TABİKİ CHAROLLAİS DERİZ

Charollais ile Saanen Keçisi Karşılatırması

Saanen keçisini 2-5 baş bakacaksanız kendi evinizin sütü peyniri seklinde bakımı öneriyoruz. Bunu da sadece sıcak bölgelerde öneriyoruz.

Hastalık-Charollais kolay hastalanmaz Saanen kolay hastalanır.

Yemleme-1 charollais koyunu 10 saanen keçisinin yediğini yer. Keçi 12 ay yem ister. charollais sadece yerde kar varken

Bakıcı-100 saanen keçisi bakımını yapan bir kişi 500 tane koyuna bakabilir

Değerlendirme- süt bulundugunuz bölgede 2012 güz dönemi olarak 2tl nin ustunde ise iyi fiyat ama ülkemizin %95 in altı bu fiyatın altında degerlendirme yapmaktadır. bir tek istanbula yakın yerlerde süt fiyatı yuksek olup, diğer yorelerimizde çok düşüktür. Sütü ogun sattınız sattınız satamzsanız degerlendirmek zorundasınız. charollais in kuzuları ena z 10 yıl daha damızlık olarak satılacaktır. damızlık degeri bittiğinde ise kasaplık fiyat en yuksek nerede ise orad kesimi yaptırabilirsiniz.. saanen in erkek oğlağını bakmak zarar getirir. keci ve oğlak eti ulkemizde her yore tuketme alıskanlıgı yoktur

Barınak- saanen de sağım sisitemi tekeler, oğlaklar sagılan ve sagılmayan keçiler için ayrı bolumler ve korunaklı bir barınak gerekli. charollaisler ise sadece ustune kar yağmasın üşümek nedir bilmez, sadce yazları serin yer arar onun için de gölgelendirme filesi kullanılabilir. Saanende 100 keçi için barınağa 100 bin artı harcarsınız charollais için ise 3bin e barınak hazır.

Çoğalma- saanen keçisinin yılda iki defa 4üz doğurduğu bazı tv programlarındaki cahil kişilerin konusmalarını izledikçe gülüp geçiyorum. Oysaki süt almak istiyorsanı çiftleşmesine izin vermeyeceksiniz, yoksa süt verimi düşer hatta tamamen kaybolur ve oğlaklam miktarı 1.6 dır onunda %65 i erkek olur. tabiki keçiniz iyi süt veriyorsa iyi verim veren keçinin oğlağı genelde erkek olur. charollaislerde ise 2 yılda toplam 3 defa kuzular ve doğum oranı 2.2 nin ustundedir yani ergen koyunlarda 2 yılda 7-8 kuzu alınabilir.

 

 


Anasayfa